Potratna potica je resnično bogata in potratna sladica, najpogosteje je na naših mizah ob večjih praznikih. Poleg orehove potice, potratno potico pečemo običajno za Velikonočne praznike in za Božič. Za peko potratne potice si moramo vzeti čas za pripravo, saj moramo pripraviti dve biskvitni plošči, kvašeno testo ter orehov in skutin nadev.
Podobno bogata je tudi potratna rolada, ki je za pripravo malo bolj preprosta. Čeprav je recept na prvi pogled precej težaven, se vseeno potrudimo in pričarajmo najboljšo potratno potico. Vse slike v članku je prispevala Mari Radej, ki je resnično vrhunska pekarica.
Na družabnih omrežjih, posebej na moji Facebooke skupini Potice in sladice, je bilo veliko komentarjev na spodnji recept, večinoma zato, ker sta v receptu samo dva biskvita. Recept je povzet po kuharski knjigi Recepti sestre Nikoline in je namenjen manj izkušenim pekaricam. Seveda lahko spečete dva svetla biskvita in enega temnega, lahko jih spečete tudi več in nato sestavite potratno potico.
Potratna potica
Ime potratna potica res pristaja tej sladici, saj je v receptu vse v presežkih. Sladica sicer nima nobene povezave z tradicionalno orehovo potico, razen mogoče orehovega nadeva. Naši predniki potratne potice niso pripravljali, včasih niso imeli dovolj sestavin niti za orehovo potico in so raje spekli makovo ali pehtranovo potico.
Za potratno potico potrebujemo veliko sestavin in če na koncu vse preračunamo, nas potratna potica, ki je lahko težka tudi do 6 kg, tudi precej stane. V prazničnem času malo manj gledamo na stroške in marsikatera gospodinja se loti težavne peke.
Recept za potratno potico po korakih
Preden se lotimo priprave potratne potice, si pripravimo vse sestavin in jih ogrejemo na sobno temperaturo. Uporabimo sveže in če je le mogoče domače sestavine. Že dan prej lahko spečemo temen in svetel biskvit in si tako naslednji dan malo olajšamo delo. Pripravimo tudi mlete orehe in skuto za oba nadeva.
Recept za svetel biskvit za potratno potico
Za potratno potico spečemo dva biskvita, svetlega in temnega. Da nam bo biskvit uspel in se ne bo sesedel, moramo pečico predhodno dobro ogreti. Ko stepemo maso, jo čimprej prelijemo v pekač in hitro postavimo v pečico. Med peko biskvita pečice nikoli ne odpiramo!
Sestavine za svetel biskvit:
- 3 jajca
- 6 velikih žlic sladkorja
- 1 zavitek vaniljevega sladkorja
- 1 žlička pecilnega praška
- 2 žlici ruma
- 4 žlice mlačne vode
- 6 žlic bele pšenične moke
- 3 žlice olja
- 1 navaden jogurt
Najprej ločimo beljake in rumenjake. Iz beljakov stepemo trd sneg in nato vanj stepemo sladkor, rumenjake, rum, olje in navaden jogurt. Ko se masa speni, vanjo z ročno metlico narahlo zamešamo moko, ki smo ji že prej primešali pecilni prašek.
Že prej pripravimo pekač v velikosti 39 x 24 cm, ki ga obložimo s papirjem za peko. Pečico predhodno ogrejemo na 180 stopinj C. Biskvitno maso razgrnemo po pekaču za pol prsta debelo in jo lepo poravnamo. Svetel biskvit pečemo pri 180 stopinjah 14 minut.
Recept za temen biskvit za potratno potico
Medtem ko se svetel biskvit peče, pripravimo še temen biskvit. Če ste bolj vešči peke, pripravite maso za oba biskvita naenkrat in potem polovici mase dodajte kakav v prahu. A danes se bomo držali recepta, zato bomo temen biskvit pripravili posebej.
Sestavine za temen biskvit za potratno potico:
- 3 jajca
- 6 žlic sladkorja
- 1 vaniljev sladkor
- 1 žlička pecilnega praška
- 2 žlici ruma
- 4 žlice mlačne vode
- 4 žlice bele pšenične moke
- 2 veliki žlici temnega kakava v prahu
Ločimo beljake in rumenjake in iz beljakov stepemo trd sneg. Rumenjake, sladkor in vaniljev sladkor penasto stepamo, nato dodamo rum in mlačno vodo, lahko dodamo tudi jogurt. V spenjeno mešanico vmešamo trd sneg iz beljakov in nato z ročno metlico vmešamo moko in kakav v prahu.
Maso prelijemo v pekač velikosti 39 x24 cm, ki smo ga obložili s papirjem za peko. Temen biskvit pečemo v vnaprej ogreti pečici pri 180 stopinjah C 14 minut.
Recept za kvašeno testo za potratno potico
Biskvitne plošče moramo pred sestavljanjem potratne potice dobro ohladiti, zato jih lahko spečemo že dan prej. Če pa jih pečemo še isti dan, se bodo ta čas, ko pripravljamo kvašeno testo že dodobra ohladile.
Sestavine za kvašeno testo za potratno potico:
- 400 g bele pšenične moke
- 1/2 žličke soli
- 1 rumenjak
- 2 žlici sladkorja
- naribana limonina lupinica
- 2 žlici ruma
- 1 kocka svežega kvasa
- 6 dag masla
- 2, 5 dl mleka
- 1 jajce za premaz
V posodo robota stresemo moko in ob strani dodamo sol. V moko naredimo jamico in vanjo stresemo naribano limonino lupinico, sladkor in rumenjak. V manjši lonček zlijemo dve žlici mlačnega mleka in dodamo razdrobljen kvas in pol žlice sladkorja. Premešamo, pokrijemo in pustimo na toplem da vzhaja. Posebej v skodelici raztopimo maslo.
Moki nato prilijemo polovico mleka in z roko premešamo iz sredine navzven. Sedaj je časa da dodamo vzhajan kvas in po potrebi še malo mleka. Primešamo še raztopljeno maslo in s pomočjo robota zgnetemo testo. Kvašeno testo nato pokrijemo in pustimo na toplem vzhaja najmanj eno uro.
Recept za orehov nadev za potratno potico
Za orehov nadev uporabimo res sveže sestavine, saj se je meni že zgodilo, da so bili kupljeni mleti orehi pokvarjeni. Ni potrebo veliko domišljije…vsa sladica je bila zaradi tega zanič.
Sestavine za orehov nadev za potratno potico:
- 400 g mletih orehov
- 150 g sladkorja
- 1 vaniljev sladkor
- naribana limonina lupinica (za nožev vrh)
- mleta prava kava (za nožev vrh)
- 1 dl kisle smetane
- 2 rumenjaka
- 2 beljaka
- mleko
Zmešamo mlete orehe, sladkor, vaniljev sladkor, limonin lupinico, mleto pravo kavo, kislo smetano, razžvrkljan rumenjak in malo mleka.
Iz beljaka stepemo trd sneg in ga na koncu nežno vmešamo v nadev. Orehov nadev pripravimo podobno kot za orehovo potico, samo je bolj tekoč, kar uravnavamo z dodajanjem mleka.
Recept za skutin nadev za potratno potico
Skutin nadev pripravimo podobno kot za skutino potico, samo da je prav tako malo bolj tekoč. Ko zmešamo vse sestavine, bomo dobili precej tekočo maso, ki pa se bo kasneje vpila v testo, zato naj nas ne premami, da bi naredili bolj gost nadev.
Sestavine za skutin nadev za potratno potico:
- 100 g sladkorja
- 500 g pasirane skute
- ščepec soli
- 1 vaniljev puding
- 2 rumenjaka
- 2 beljaka
- 1 dl kisle smetane
- sok 1/2 limone in naribana limonina lupinica
Zmešamo pasirano skuto, sladkor, vaniljev puding v prahu, razžvrkljana rumenjaka, kislo smetano, sok 1/2 limone in naribano limonino lupinico.
Dodamo še ščepec soli in zmešamo v gladek nadev. Iz beljakov stepemo trd sneg in ga na koncu nežno vmešamo v nadev.
Sestavljanje potratne potice
Pripravljeni imamo dve biskvitni plošči, vzhajano kvašeno testo in oba nadeva. Sedaj je čas, da se lotimo sestavljanja potratne potice. Pripravimo pekač, v katerem smo pekli biskvitno testo. Pekač dobro namažemo z maslom, lahko ga tudi obložimo s papirjem za peko.
Vzhajano testo na pomokani površini razvaljamo 3 mm debelo v pravokotnik, ki mora biti najmanj dvakrat večji kot pekač. Z razvaljanim testom obložimo pekač, tako da polovica testa sega iz pekača.
Na razvaljano testo najprej namažemo orehov nadev in ga prekrijemo s svetlo biskvitno ploščo in jo navlažimo z mešanico ruma in vode.
Na svetel biskvit namažemo skutin nadev in čez položimo temen biskvit, ki ga prav tako navlažimo z mešanico ruma in vode. Sestavljanje potratne potice vedno zaključimo z nadevom, ki ga nato prekrijemo s kvašenim testom. Pazimo, da tudi kvašeno testo iz stene ob robu na vrhu zagrnemo nazaj.
Koliko časa pečemo potratno potico?
Pečico predhodno ogrejemo na 180 stopinj C. Sestavljeno potratno potico premažemo z razžvrkljanim jajcem, lahko tudi samo z razžvrkljanim beljakom in jo prebodemo. Sestavljena potratna potica naj pred peko počiva najmanj pol ure.
Ko je pečica primerno ogreta, pekač z potratno potico postavimo vanjo in pečemo pri 180 stopinjah C od 45 do 60 minut.
Ko je potratna potica pečena, jo moramo temeljito ohladiti, najbolje da se ohlaja čez noč. Potratno potico režemo šele ko je res dobro ohlajena, prej jo še potresemo s sladkorjem v prahu.
Vse slike v članku je prispevala Mari Radej.