Dva osnova recepta za medenjake! Medenjaki so kultna sladica, ki je nepogrešljiva v prazničnem božičnem času. Za medenjake poznamo veliko receptov, piškote lahko poljubno oblikujemo. Pri dveh osnovnih receptih, ki jih bom predstavila, bomo testo za medenjake oblikovali v majhne kroglice. Iz testa za medenjake pa pripravljamo tudi božične medenjake, kjer testo razvaljamo in izrežemo različne praznične like.
Medenjaki so poleg potic z različnimi nadevi in potratne potice, najbolj priljubljena praznična sladica. Današnje okusne medenjake je spekla Mari Radej.
Dva osnova recepta za medenjake
Za pripravo medenjakov poznamo res veliko receptov, saj je peka teh slastnih piškotov prisotna že stoletja. Danes bomo spoznali dva osnovna recepta, enega z belo moko in enega z polnozrnato moko. Čeprav je peka medenjakov preprosta, je vseeno prav, da poznamo nekaj koristnih nasvetov in trikov. Preden oblikujemo okrogle medenjake, moramo testo vedno ohladiti v hladilniku, saj bomo tako piškote lažje oblikovali.
Da se bodo medenjaki enakomerno spekli, moramo oblikovati enakomerno velike kroglice, pomagamo si lahko s tehtnico. Za bolj intenziven okus, začimbe zmeljite tik preden jih dodate v testo!
Osnovni recept za medenjake z belo moko in sodo bikarbono
Medenjake lahko pečemo iz različnih mok, čeprav najpogosteje uporabimo belo moko. Vendar ni bilo vedno tako! Medenjake so naši predniki, posebej v krajih severne Evrope, stoletja pripravljali iz ržene moke, predvsem zato, ker je bila lažje dostopna. Medenjaki iz ržene moke so bolj temne barve in bolj goste teksture. Rž je znana po tem, da ima rahlo oreškast in zemeljski okus, ki se zelo dobro ujema z medom in začimbami, kot so cimet, ingver in klinčki.
Medenjaki iz ržene moke so se zaradi svojih sestavin pogosto pekli v velikih količinah, saj so se lahko dolgo časa hranili brez kvarjenja. Med in rž imata naravne konzervativne lastnosti, kar pomeni, da so medenjaki ostali užitni tudi po več tednih ali celo mesecih, kar je bilo izjemno praktično za praznike in sejme, kjer so jih prodajali.
Sestavine za medenjake iz bele moke
- 500 g bele moke
- 1 žlička sode bikarbone
- 15 dag margarine
- 15 dag sladkorja v prahu
- 2 jajci
- 15 dag medu
- ščepec cimeta ali mešanica začimb za medenjake
Recept po korakih za medenjake iz bele moke
- Med segrejemo na 60 stopinj C in ga nato ohladimo na sobno temperaturo.
- Mešanico začimb za medenjake si lahko tudi sami pripravimo. Zmešamo zmlet cimet, klinčke, ingver in piment.
- V mešanico za testo bomo dodali tudi sodo bikarbono. Soda bikarbona sproži reakcijo z medom in sprosti se ogljikov dioksid, kar povzroči da se testo dvigne, ter postane bolj zračno in rahlejše. Če v medeno testo dodamo sodo bikarbono, bodo medenjaki znotraj mehki in zunaj hrustljavi.
- Sodo bikarbono zmešamo z moko, dodamo narezano margarino in s prsti naredimo kašico.
- Dodamo sladkor v prahu, mešanico začimb za medenjake, na sobno temperaturo ohlajen med in jajci. Z rokami umesimo gladko testo, ki ga zavijemo v folijo in za nekaj časa postavimo v hladilnik.
- Testo za medenjake mora pred oblikovanjem počivati najmanj eno uro, najbolje če testo čez noč postavimo v hladilnik.
- Naslednji dan iz testa oblikujemo enakomerno velike kroglice in jih odlagamo na pekač, ki smo ga obložili s papirjem za peko.
- Pečico ogrejemo na 180 stopinj C, medenjake pečemo od 12 do 15 minut. Ko so medenjaki pečeni, jih takoj poberemo s pekača in ohladimo na rešetki.
- Ohlajene medenjake hranimo v zaprti posodi. Sprva so piškoti trdi, zmehčajo se šele čez dan ali dva. Če želimo pospešiti mehčanje medenjakov, v škatlo dodamo rezino jabolka.
Medenjaki iz polnozrnate moke
Medeno testo lahko pripravimo iz različnih mok; iz bele moke, polnozrnate, ajdove ali ržene moke. Danes bomo pripravili medenjake iz polnozrnate moke, ki vsebuje več vlaknin in otrobov. Medenjaki pripravljeni z polnozrnato moko so bolj robustni in gostejši.
Če ne želimo preveč gostih in trdih medenjakov, testo pripravimo iz polovico bele in polovico polnozrnate moke. Polnozrnata moka ima oreščkast okus in se odlično ujema z začimbami za medeno testo. Polnozrnata moka vpija več tekočine kot bela moka. Zato je pomembno, da testo pustimo počivati nekoliko dlje, da moka vpije vlago. Prav tako bomo morda morali prilagoditi količino tekočin v receptu, saj lahko testo postane preveč suho.
Sestavine za medenjake iz polnozrnate moke
- 150 g masla
- 2 jajci
- 120 g sladkorja v prahu
- 150 g cvetličnega medu
- 1 žlica ruma
- 500 g polnozrnate moke
- 1 žlička sode bikarbone
- cimet
Recept za medenjake z polnozrnato moko
- Maslo narežemo in zmehčamo, zmiksamo in nato dodamo eno jajce za drugim, sladkor v prahu in rum.
- Ko postane zmes kremasta, dodamo med in še kratek čas miksamo. Nato dodamo polnozrnato moko s sodo bikarbono in cimet; lahko tudi mešanico začimb za medeno testo.
- Umesimo gladko testo, ga zavijemo v živilsko folijo in ga damo za najmanj eno uro počivat v hladilnik. Testo lahko pustimo v hladilniku tudi čez noč.
- Ko je medeno testo primerno spočito, oblikujemo enakomerno veliko kroglice, ki jih odlagamo na pekač, obložen s papirjem za peko.
- Pečico ogrejemo na 180 stopinj C, medenjake pečemo od 12 do 15 minut.
- Ko so medenjaki pečeni, jih takoj poberemo s pekača in jih ohladimo. Medenjake hranimo v zaprti posodi.
Viri: Dva osnova recepta za medenjake
- Recepti sestre Nikoline; Medenjaki
- Unisvet.si; Božično pecivo
- Unisvet.si; Božična večerja