Recept za božične medenjake! Danes se bomo posvetili peki božičnih medenjakov, ki jih bomo okrasili s prazničnimi motivi. Božične medenjake lahko spečemo po različnih receptih, prav tako lahko iz testa izrežemo različne like. V prazničnem božičnem času običajno spečemo srčke, lunice, zvezdice, škornje, smrekice ali pa celo izdelamo celo medeno hiško. Prvotni recepti za medenjake ima dolgo in bogato zgodovino, saj najzgodnejši znani medenjaki izvirajo iz antičnega Egipta, Grčije in Rima. Tam so izdelovali sladke kolače iz moke in medu, ki so jih uporabljali v obrednih daritvah bogovom.
Medenjaki v sodobnejši obliki izvirajo iz srednjega veka, zlasti iz Evrope. V srednjeveški Evropi je bil med veliko bolj dostopen kot sladkor, ki je bil še vedno redka dobrina. Prvi pravi recepti za medenjake so se pojavili v samostanih, kjer so menihi uporabljali med in začimbe, kot so cimet, ingver, nageljnove žbice in kardamom. Zelišča in začimbe so bile dragocene, saj so jih pridobivali s trgovino z Orientom, kar je naredilo medenjake posebno prestižno sladico. Eden najbolj znanih krajev, povezanih z medenjaki, je Nürnberg v Nemčiji, kjer so že v 14. stoletju izdelovali slavne Nürnberške medenjake; Nürnberger Lebkuchen.
Recept za božične medenjake
Medenjaki so skozi stoletja postali priljubljeni po celem svetu. V sodobnem času jih povezujemo predvsem s prazničnim obdobjem, zlasti z božičem. Tradicionalne oblike medenjakov so se razvile v različne različice, ki vključujejo okrašene medenjake v obliki figuric, hišic, zvezdic, lunic.. V vsakem primeru je osnovni recept za medenjake preprost – moka, med, začimbe in včasih oreščki ali suho sadje. Poleg orehove potice in potratne potice, so medenjaki najbolj priljubljena božična sladica.
Ali ste vedeli, da se je v prvotnih receptih za medenjake uporabljala ržena moka?
Sestavine za božične medenjake
- 250 g medu
- 250 g rjavega sladkorja
- 150 g masla
- 100 g mletih mandljev
- 400 g bele pšenične moke
- 1 žlička cimeta
- 2 žlički začimbe za medenjake
- 1 žlica kakava v prahu
- 1 jajce
- 2 žlici ruma
- 2 žlici limoninega soka
- 150 g sladkorja v prahu
Kako pripravimo testo za medenjake?
- V ponvi skupaj segrevamo med, rjavi sladkor in na koščke narezano maslo. Počasi segrevamo in mešamo toliko časa, da se sladkor raztopi. Ko se sladkor raztopi, mešanico odstranimo z ognja, prelijemo v posodo v kateri bomo mešali testo in pustimo da se ohladi.
- Ko se medena mešanica ohladi, dodamo mlete mandlje, moko, cimet, začimbe za medenjake in jajce. Z ročnim mešalnikom ali s kuhinjskim robotom vse sestavine temeljito pregnetemo.
- Nato testu dodamo rum in ga še toliko časa gnetemo, da postane bleščeče in se ne lepi več na kavelj. Če je testo še vedno lepljivo, dodamo še malo moke.
- Testo oblikujemo v hlebček, ga zavijemo v živilsko folijo in čez noč postavimo v hladilnik. Če nimamo časa, potem je dovolj, če je testo najmanj 4 ure na hladnem.
Kako razvaljamo testo za božične medenjake in kako izrežemo piškote?
- Naslednji dan testo razdelimo na več delov, oblikujemo male hlebčke in jih sproti jemljemo iz hladilnika.
- Vsak hlebček testa razvaljamo na 5 do 6 mm debelo, površino lahko rahlo pomokamo, ni pa nujno potrebno.
- Pripravimo pekač za kekse, ga obložimo s papirjem za peko ali namastimo. Pečico ogrejmo na 180 stopinj C. Iz razvaljanega testa izrežemo medenjake poljubne oblike; srčke, zvezdice, škorenjčke, lunice…Lahko izrežemo tudi samo enake like, tako kot je naredila Mari, ki je prispevala nekaj slik. Polna škatla božičnih škornjev in srčkov nikogar ne bo pustila ravnodušnega.
Koliko časa pečemo medenjake in kako jih okrasimo?
- Medenjake polagamo na pekač, ki ga postavimo v ogreto pečico. Medenjake pečemo pri 180 stopnjah C približno 10 minut, odvisno od velikosti keksa. Med pečenjem piškote opazujemo, ko je spodnji del rjav, potem je zgornji del mehak in medenjak je pečen. Večje piškote pečemo tudi do 18 minut.
- Ko so medenjaki pečeni, jih previdno poberemo s pekača in ohladimo na rešetki.
- Medtem ko se božični medenjaki hladijo, pripravimo preprosto glazuro za okraševanje. Sladkor v prahu zmešamo s toliko limoninega soka da dobimo primerno gosto glazuro. Glazuro damo v vrečko za dekoriranje in medenjake poljubno okrasimo.
- Če želimo barvno glazuro, ji dodamo nekaj kapljic poljubne živilske barve.
- Medenjake lahko pred peko premažemo s stepenim beljakom in po vrhu potresemo z razpolovljenimi mandeljni.
- Ko se medenjaki ohladijo, so nekoliko trdi. Če želite takoj mehke medenjake, jih položite v pekač z rezino jabolka.